After School Help Days

After School Help days – as of October 24, 2017

Name                      

Subject                         

After School Help Days – list 2 days               

Allen, Melissa

Art

Tuesday and Thursday

Arnold, Wendy

Library

Monday and Thursday

Azia, Adam

English 7A

Monday Afternoon – Thursday Morning

Babula, Jon

History 6A

Tuesday & Wednesday

Barborek, Jen

Science 7B

Tuesday & Thursday

Bates, Brandon

Special Ed Dev. Learning

Wednesday Afternoon, Thursday Morning

Blaus, Varis

Special Ed 8

Tuesday and Wednesday

Bradley, Kelly

Science 7A

Tuesday & Thursday

Brearley, Matt

English 8A

Wednesday Afternoon- Thursday Morning

Benson, Lea

Special Ed LBC 7

Monday & Wednesday

Buitrago, Eri

German 6-8

Tuesday & Thursday

Chandler, Chris

Special Ed 7

Tuesday & Thursday

Ciampa, Andrea

Math 7C

Monday & Wednesday

Colby, Amy

Science 6C

Monday + Wednesday

Colgan, Beth

English 6B

Monday afternoon and Tuesday morning

Connell, Maureen

History 8C

Monday & Thursday

Corbett, Suzanne

Math 6A

Monday, Thursday

Cronin, Julee

Math 7A

Monday and Wednesday

Crooks, Morgan

History 7C

Monday and Wednesday

Doherty, Lauren

Physical Ed 6-8

Monday & Wednesday

Dubiel, Laura

Guidance 7

Monday & Wednesday

Duncan, Jenna

History 8B

Monday and Thursday

Fowke, Nancy

History 7A

Monday and Wednesday

French, Carleen

Spanish 6-8

Monday and Tuesday

Fritz, Kasey

Math 8C

Monday and Wednesday

Haney, Sarah

English 7C

Tuesday and Thursday

Jackson, Rob
Science 8C
Tuesday and Thursday
Jerz, Susan
Art 6-8
Tuesday & Thursday
Kouznetsova, Irina
ELL 6-8
Tuesday & Thursday
Leisk, Joanne
English 8C
Monday and Wednesday
Loan, Kristen
Math 6B
Monday & Wednesday
Macdonald, Brian
Science 6A
Monday & Wednesday
Magee Molly
Guidance 6
Monday and Wednesday
Mahoney, Robert
Geography 6B
Monday and Tuesday
Malley, Steven
Spanish MHS
Monday & Thursday afternoons
McLaughlin, Mike
Tech Ed 6-8
Monday & Thursday
McLaughlin, Sarah
Science 8A
Thursday&Friday
Means Leslie
English 8B
Thursday and Friday
Meegan, Paula
Special Ed 6
Monday & Tuesday
Merrill, Robert (Buck)
Special Ed
Monday & Wednesday
Miles, Jodi
Computers 6-8
Monday & Tuesday
Miller, Luke
Orchestra 6-8
Monday & Tuesday
Mirasolo, Steven
Physical Ed 6-8
Everyday
Murray, Randi
Special Ed 8
Monday & Wednesday
Nardone, Kim
Health/PE 6-8
Monday & Wednesday
Orcutt, Elena
Math 6C
Monday and  Tuesday
Palmieri, Anthony
Phys. Ed/Health 6-8
Monday & Wednesday
Pampanin, Emma
English 7B
Tuesday & Thursday
Parker, Karen
Science 6B
Tuesday & Thursday
Piper, Kim
Chorus 6-8
Monday & Wednesday
Pollard, Gretchen
LBC, 8
Monday afternoon, Thursday afternoon
Reagan, Hannah
History 6C
Tuesday & Friday
Repucci, Matthew
Band 6-8
Monday and Thursday
Riendeau, Molly
French 6-8
Tuesday and Thursday
Santa Maria, Jill
Psychologist 6-8
Monday and Wednesday
Sewyck, Michelle
History 8A
Monday and Thursday
Shaw, Chessie
Guidance 6
Tuesday and Thursday
Slosberg, Chelsea
English 6C
Tuesday and Friday mornings
Spies, Allison
Speech 6-8
Monday & Wednesday
Jimenez, Vince
Science 8B
Monday & Tuesday
Stergiou, Eileene
Special Ed
Monday and Thursday
Teixeira, Dawn
Italian 6-8
Monday and Thursday
Tetreau, Sam
Phys Ed/Health 6-8
Monday and Wednesday
Tierney, Kevin
History 7B
Monday & Wednesday (B. Donovan 9/17)
Tocci, Jessica
Special Ed 7
Monday & Tuesday
Trevisani, Cheryl
Psychologist 6-8
Monday and Wednesday
Turner, Steve
Special Ed
Monday and Wednesday after school
Vaughan, Joie
Special Ed LBC 6
Monday afternoon; Tuesday morning
Victor, Gillian
Science 7C
Tuesday/ Thursday
Warren, Wendy
Special Ed 6
Tuesday and Thursday
Weber, Jess
English 6A
Tuesday & Thursday
Whitmore, Jacob
Math 7B
Tuesday & Thursday
Wilson, Samantha
Math 8B
Monday & Wednesday